Wieprz, strona glowna Gminy Gmina Wieprz - galeria Forum Gminy Wieprz Praca w UG Znajdz na stronie Dane adresowe Urzedu Gminy Wieprz GCI Wieprz BIP UG Wieprz
 


       Wyszukiwarka
       Mapa Gminy
 

       Przydatne informacje

nieruch_sprzedaz.jpg
zkirg_ban.gif

smieci_logo.jpg
 

       Strony zwiazane z Gmina


baner_bip_new.jpg
baner_zlobek1.jpg
baner_cybernetyczna.jpg
baner_ug_sprawny.jpg
proj_org_pozalek.jpg
ePUAP.gif
baner_orlik_2012.jpg
baner06.gif
ban_strategia.gif
baner_pogoda.jpg
kis_baner.jpg
wiesci_baner.jpg
newsletter.jpg
lgr_baner.jpg
baner_informacje_eu.gif
baner04.gif
baner_spartak.jpg
baner_osp_wieprz.jpg
baner_nidek.png
baner_gops.gifStrony partnerskie:

radio_andr_banner.jpg
baner_swinia.gif
kkp_banner.jpg
 

Wieprz

OGÓLNA CHARAKTERYSTYKA

x Wieprzwka.jpgWieprz jest to miejscowość o powierzchni 2.703 ha, którą zamieszkuje 4 896mieszkańców. Położona jest na trasie drogi wojewódzkiej W 781, wzdłuż rzeki Wieprzówki. Na jej terenie znajduje się siedziba władz gminy. Miejscowość Wieprz posiada dobrze rozwinięta infrastrukturę drogową, edukacyjną oraz sportowo – rekreacyjną. Dla osób odwiedzających w ofercie znajduje się zwiedzanie miejscowego muzeum, wycieczki wyznaczonymi szlakami rowerowymi, podziwianie miejscowej flory i fauny związanej z przepływającą rzeką Wieprzówką oraz uzyskanie pełnej informacji W Gminnym Centrum Informacji.

RYS HISTORYCZNY

x Mleczarnia.jpgLokalizacja wsi miała miejsce prawdopodobnie w XII wieku. Nazwa wsi pochodzi od słowa „Vepres” oznaczającego, gąszcz, gęstwinę, zarośla. Po raz pierwszy nazwa ta została użyta w 1326 roku. W I poł. XIII wieku nazwą tą określano tereny dzisiejszego Wieprza, Andrychowa, Roczyn i Targanic. Po lokalizacji wsi Wieprz prawdopodobnie pozostawiono tej osadzie łacińską nazwę „Vepres”, która przekształcono w okresie późniejszym na Wieprz. Jest również możliwe, że kolektorzy papieskich podatków starodawna nazwę Wieprz wpisali w rejestrach świętopietrza jako „Veprez”. Pierwszymi właścicielami wsi byli Wieprzowscy herbu Grzymała. Tradycyjnym zajęciem mieszkańców wsi było tkactwo oraz hodowla ryb. W XIX wieku prawie każde gospodarstwo posiadało jeden staw w obrębie swojej zagrody.