Wieprz, strona glowna Gminy Gmina Wieprz - galeria Forum Gminy Wieprz Praca w UG Znajdz na stronie Dane adresowe Urzedu Gminy Wieprz GCI Wieprz BIP UG Wieprz
 


       Wyszukiwarka
       Mapa Gminy
 

       Przydatne informacje

nieruch_sprzedaz.jpg
zkirg_ban.gif

smieci_logo.jpg
 

       Strony zwiazane z Gmina


baner_bip_new.jpg
baner_zlobek1.jpg
baner_cybernetyczna.jpg
baner_ug_sprawny.jpg
proj_org_pozalek.jpg
ePUAP.gif
baner_orlik_2012.jpg
baner06.gif
ban_strategia.gif
baner_pogoda.jpg
kis_baner.jpg
wiesci_baner.jpg
newsletter.jpg
lgr_baner.jpg
baner_informacje_eu.gif
baner04.gif
baner_spartak.jpg
baner_osp_wieprz.jpg
baner_nidek.png
baner_gops.gifStrony partnerskie:

radio_andr_banner.jpg
baner_swinia.gif
kkp_banner.jpg
 

Przybradz

OGÓLNA CHARAKTERYSTYKA
x Dom Ludowy Przybradz1.jpgPrzybradz jest to wieś o powierzchni 674 ha, która zamieszkuje 958 mieszkańców. Jedna z mniejszych miejscowości o wspaniałych walorach turystyczno – rekreacyjnych z przebiegającymi przez jej teren szlakami rowerowymi, stanowiąca połączenie z zewnętrznymi miejscowościami. Malowniczy krajobraz powoduje, że w okresie wiosenno – letnio – jesiennym miejscowość cała tonie w zieleni. Jest to raj dla amatorów spacerów, każdy znajdzie tutaj coś dla siebie.

RYS HISTORYCZNY
Przybradz - bocianie gniazdo1.jpgWieś założona została w XII wieku. Pierwsza wzmianka na temat wsi pochodzi z 1328 roku. W spisach świętopietrza wieś okreslana jako „villa Zebotonis”. Pochodzenie nazwy nie zostało jednoznacznie ustalone. Prawdopodobnie pierwotna nazwa wsi Przibrot, Piribrat, Prybiradz, ma charakter topograficzny i związana jest z położeniem osady powstałej przy brodzie Wieprzówka. W latach 1441 – 1470 wieś stanowiła własność Mikołaja Szaszowskiego herbu Szaszor. Na przełomie XIX i XX wieku istniały tu dwa folwarki. Pod koniec XIX wieku obszar dworski przeszedł w ręce J. i Cz. Smolarskich (262 morgi). Ulegał stopniowe zmniejszeniu, zwłaszcza w okresie międzywojennym. Grunty znajdujące się na części Górnej wsi wykupili przed 1930 rokiem chłopi.
Folwark na tzw. Śwince liczący 80 morgów łącznie ze stawami zakupił Edward Jezierski (1935 r.).