Wieprz, strona glowna Gminy Gmina Wieprz - galeria Forum Gminy Wieprz Praca w UG Znajdz na stronie Dane adresowe Urzedu Gminy Wieprz GCI Wieprz BIP UG Wieprz
 


       Wyszukiwarka
       Mapa Gminy
 

       Przydatne informacje

nieruch_sprzedaz.jpg
zkirg_ban.gif

smieci_logo.jpg
 

       Strony zwiazane z Gmina


baner_bip_new.jpg
baner_zlobek1.jpg
baner_cybernetyczna.jpg
baner_ug_sprawny.jpg
proj_org_pozalek.jpg
ePUAP.gif
baner_orlik_2012.jpg
baner06.gif
ban_strategia.gif
baner_pogoda.jpg
kis_baner.jpg
wiesci_baner.jpg
newsletter.jpg
lgr_baner.jpg
baner_informacje_eu.gif
baner04.gif
baner_spartak.jpg
baner_osp_wieprz.jpg
baner_nidek.png
baner_gops.gifStrony partnerskie:

radio_andr_banner.jpg
baner_swinia.gif
kkp_banner.jpg
 

Nidek

OGÓLNA CHARAKTERYSTYKA

x Staw w Nidku1.jpgWieś Nidek jest to miejscowość o powierzchni 886 ha, którą zamieszkuje 1 332 mieszkańców. Jest to miejscowość szczególnie ważna dla Gminy Wieprz ze względu na liczbę zabytków znajdujących się na jego terenie. Do najcenniejszych należy zabytkowy kościół p.w. ŚŚ. App. Szymona i Judy Tadeusza w Nidku pochodzący z przed 1539 roku położony na Szlaku Architektury Województwa Małopolskiego oraz dwór z przełomu XVII i XIX wieku. Wizytówką miejscowości jest Młodzieżowa Orkiestra Dęta działająca przy Ochotniczej Straży Pożarnej.

RYS HISTORYCZNY

x Zabytkowy Koci w Nidku1.jpgLokalizacja wsi nastąpiła przypuszczalnie w XIII wieku. W źródłach pisanych wzmiankowana jest w spisach świętopietrza w latach 1325 – 1327 jako „ecclesiae de Nidek”. Parafia w Nidku założona została w 1313 roku. Nazwa wsi nie została jednoznacznie wyjaśniona. Prawdopodobnie ma charakter topograficzny i pochodzi od słowa „Nida” oznaczającego wodę nizinną, niską. Była to wieś szlachecka. W latach 1506 – 1547 należała do Jana Jordana, w tym okresie wybudowany został kościół drewniany o konstrukcji zrębowej, konsekrowany w 1539 roku. W 1548 roku wieś przejęli Nideccy herbu Kornicz, którzy przybrali nazwisko od nazwy miejscowości. W XVI wieku wieś posiadała szkołę parafialną. W drugiej połowie XVI wieku kościół pełnił funkcję zboru kalwińskiego, który rekoncyliowano w 1669 roku. Na przełomie XVIII i XIX wieku Bobrowscy wybudowali w Nidku dwór murowany otoczony ogrodem krajobrazowym.