Wieprz, strona glowna Gminy Gmina Wieprz - galeria Forum Gminy Wieprz Praca w UG Znajdz na stronie Dane adresowe Urzedu Gminy Wieprz GCI Wieprz BIP UG Wieprz
 


       Wyszukiwarka
       Mapa Gminy
 

       Przydatne informacje

nieruch_sprzedaz.jpg
zkirg_ban.gif

smieci_logo.jpg
 

       Strony zwiazane z Gmina


baner_bip_new.jpg
baner_zlobek1.jpg
baner_cybernetyczna.jpg
baner_ug_sprawny.jpg
proj_org_pozalek.jpg
ePUAP.gif
baner_orlik_2012.jpg
baner06.gif
ban_strategia.gif
baner_pogoda.jpg
kis_baner.jpg
wiesci_baner.jpg
newsletter.jpg
lgr_baner.jpg
baner_informacje_eu.gif
baner04.gif
baner_spartak.jpg
baner_osp_wieprz.jpg
baner_nidek.png
baner_gops.gifStrony partnerskie:

radio_andr_banner.jpg
baner_swinia.gif
kkp_banner.jpg
 

Gierałtowiczki

OGÓLNA CHARAKTERYSTYKA

x Gieratowiczki - widok.jpgWieś Gierałtowiczki jest to miejscowość o powierzchni 484 ha, położona około 0,5 km na północ od centrum Gierałtowic w głębokiej malowniczej dolinie potoku Stronik, który zasila w wodę kilka miejscowych stawów rybnych. Jest to miejscowość posiadająca znakomite walory krajoznawczo - turystyczne, w części której znajduje się ścisła ochrona konserwatorska krajobrazu.


RYS HISTOYCZNY

x Gieratowiczki staw.jpgWieś została założona przez ród Gierałtowskich w XVII wieku jako wieś folwarczna. Nazwa wsi pochodzi od nazwy lokowanych w średniowieczu Gierałtowic i oznacza małe Gierałtowice czyli Gierałtowiczki. Do końca XVII wieku wieś należała do Gierałtowskich, wzmiankowana w latach 1663 – 1676 w aktach rewizji łanów. W roku 1779 Gierałtowiczki przejęli na własność Duninowie. W XIX wieku wieś została rozbudowana przez ówczesnego właściciela dóbr Teodora Dunina, który przejął wieś w spadku w latach 1855 – 1881. W tym czasie wzniesiony został dwór. Po jego śmierci majątek odziedziczył jego syn Tytus Dunin. Wówczas to rozszerzono założenie dworskie zakładając park krajobrazowy. Duninowie pozostali właścicielami wsi do 1939 roku.