Wieprz, strona glowna Gminy Gmina Wieprz - galeria Forum Gminy Wieprz Praca w UG Znajdz na stronie Dane adresowe Urzedu Gminy Wieprz GCI Wieprz BIP UG Wieprz
 


       Wyszukiwarka
       Mapa Gminy
 

       Przydatne informacje

nieruch_sprzedaz.jpg
zkirg_ban.gif

smieci_logo.jpg
 

       Strony zwiazane z Gmina


baner_bip_new.jpg
baner_zlobek1.jpg
baner_cybernetyczna.jpg
baner_ug_sprawny.jpg
proj_org_pozalek.jpg
ePUAP.gif
baner_orlik_2012.jpg
baner06.gif
ban_strategia.gif
baner_pogoda.jpg
kis_baner.jpg
wiesci_baner.jpg
newsletter.jpg
lgr_baner.jpg
baner_informacje_eu.gif
baner04.gif
baner_spartak.jpg
baner_osp_wieprz.jpg
baner_nidek.png
baner_gops.gifStrony partnerskie:

radio_andr_banner.jpg
baner_swinia.gif
kkp_banner.jpg
 

Muzeum parafialne w Wieprzu

Muzeum Parafialne to ciekawy i oryginalny projekt, który ma na celu przypomnieć historię kościoła w Wieprzu.
Jeszcze sto lat temu kościół był jedynym centrum kulturalnym, społecznym, edukacyjnym, samorządowym i nade wszystko religijnym w całej wsi. Pierwsze szkoły powstawały na plebaniach, gdzie organizowano zabawy, pielęgnowano tradycję i tworzono życie kulturalne lokalnej społeczności.
Po bogatym i wszechstronnym dorobku Parafii w Wieprzu pozostały setki interesujących pamiątek.
Historia kościoła sprzed lat to historia lokalnej społeczności, naszych przodków.
Twórca muzeum, ksiądz proboszcz Stefan Klajman uporządkował stare dokumenty, obrazy, płaskorzeźby i stworzył zbiór godny ekspozycji.
Za salę muzealną posłużyła mu mała salka we wnętrzu kościoła. Półki dla ekspozycji ksiądz uzyskał z przebudowanych półek do przechowywania jabłek.
Najstarsze dokumenty ze swoich pożółkłych stron informują o życiu codziennym i uroczystościach sprzed lat. W gablotach możemy oglądać pozwolenie na budowę drogi krzyżowej z 1898 roku, pozwolenia na obchodzenie uroczystości odpustowych, na rozpoczęcie działalności „Żywego Różańca”. Osobno eksponowane są mszały, księgi modlitw pogrzebowych, wśród których najstarsza jest z 1834 r.

muzeum_parafialne2.jpgNa jednej ze ścian przykuwa uwagę obraz - drukowana rycina przedstawiająca ludzi brnących w śnieżnej zawiei.
Poniżej widnieje podpis; „Pochód na Sybir”. Ten obraz był darem Krakowskiego Towarzystwa Przyjaciół Sztuk Pięknych z 1857 roku i zapewne miał przypominać o niezłomnej wierze narodu polskiego w odzyskanie niepodległości. Rola kościoła była wtedy najistotniejsza, religia rzymsko-katolicka odróżniała Polaków od prawosławnych Rosjan i protestanckich Prusaków.
Dzisiaj ten obraz może wydać się błahy, ale 150 lat temu jego sens był zupełnie inny.
 Szczęśliwie dla mieszkańców dzisiejszej Małopolski a dawnej Galicji, Imperium Rosyjskie nigdy nie zagarnęło okolicznych terenów.
Zabór Austriacki był najłagodniejszą formą okupacji spośród wszystkich zaborów.
Niefortunnie autorowi niniejszego tekstu obraz przyniósł inne skojarzenia. Jego przodkowie za walkę z zaborcą rosyjskim byli zsyłani na Syberię lub umierali w więzieniach.

muzeum_parafialne1.jpgNiektóre materiały w gablotach podpisane są przez Ministerstwo Wyznania Religii i Oświaty Publicznej. Relikwiarze, ornaty, tabernakulum z XVIII w. kielichy mszalne, księgi liturgiczne…to nasza tradycja i nasza kultura.
Najciekawszym eksponatem jest tajemniczy relikwiarz do procesji, pozostałość z wcześniejszego drewnianego kościoła.
Eksponat ten ma rzadką formę w postaci małej trumienki. Za oszklonymi bokami, w środku konstrukcji spoczywa szkielet bardzo małej osoby. Dziś nikt nie jest w stanie stwierdzić czy to doczesne pozostałości dziecka czy może osoby skurczonej ze starości.
Kilka eksponatów przetrwało wojny, ukryte w kościelnych organach. Wśród odnalezionych pamiątek oglądamy obraz, małe dewocjonalia a nawet książeczkę oszczędności SKOK-u z 1939 roku. Wojna nie była łaskawa dla dzwonu, został on przetopiony na amunicję.

muzeum_parafialne1.jpgCiekawym eksponatem jest symboliczna gromnica, która zastępowała Obraz Jasnogórski w 1968 roku, gdy komuniści „aresztowali” malowidło. W kolekcji jest też gipsowa płaskorzeźba sprzed 100 lat.
Wiele przedmiotów pozostaje w konserwacji. Te, które są w zbiorach, nie są drogocennymi relikwiami, lecz to nie ich cena jest istotna, ale wartość historyczna.
Najegzotyczniejszym eksponatem muzeum jest kapelusz z Gabonu. Ks. Klajman pomógł znajomemu misjonarzowi z odległego kraju w Afryce Środkowej. W zamian za wsparcie w postaci akcesoriów liturgicznych ks. Proboszcz otrzymał w darze tubylczy kapelusz z Afryki.
Muzeum Parafialne to nie skończone dzieło, nad którym jeszcze przez lata trzeba będzie pracować. Pierwszy krok, ten najtrudniejszy został jednak już postawiony.
Muzeum jest czynne przy wszelkich świętach i uroczystościach. Nie ma stałych godzin otwarcia. Osoby zainteresowane zwiedzaniem proszone są o kontakt z ks. Klajmanem tel. 33-8755180