Wieprz, strona glowna Gminy Gmina Wieprz - galeria Forum Gminy Wieprz Praca w UG Znajdz na stronie Dane adresowe Urzedu Gminy Wieprz GCI Wieprz BIP UG Wieprz
 


       Wyszukiwarka
       Mapa Gminy
 

       Przydatne informacje

nieruch_sprzedaz.jpg
zkirg_ban.gif

smieci_logo.jpg
 

       Strony zwiazane z Gmina


baner_bip_new.jpg
baner_zlobek1.jpg
baner_cybernetyczna.jpg
baner_ug_sprawny.jpg
proj_org_pozalek.jpg
ePUAP.gif
baner_orlik_2012.jpg
baner06.gif
ban_strategia.gif
baner_pogoda.jpg
kis_baner.jpg
wiesci_baner.jpg
newsletter.jpg
lgr_baner.jpg
baner_informacje_eu.gif
baner04.gif
baner_spartak.jpg
baner_osp_wieprz.jpg
baner_nidek.png
baner_gops.gifStrony partnerskie:

radio_andr_banner.jpg
baner_swinia.gif
kkp_banner.jpg
 

Gospodarstwo ekologiczne - Brzozowy Gaj

HISTORIA "Brzozowego Gaju"

Historia1.jpgGospodarstwo rodziny Kobielusów przekazywane jest od wielu lat z pokolenia na pokolenie. Zawsze było prowadzone metodami tradycyjnymi. W 1990r zostało przejęte przez Pawła Kobielusa i rozpoczął się okres przestawiania na metody ekologiczne. Wiązało się to z zaprzestaniem stosowania nawozów sztucznych i pestycydów, zmienił się też kierunek produkcji ze zwierzęcej na roślinną: warzywa, owoce, zboże, ziemniaki. Początki były trudne, ponieważ chwasty okazały się istną plagą, co jednak nie zraziło młodego ogrodnika. Wzdłuż drogi posadzono żywopłoty. Zostały założone pryzmy kompostowe. Powstał sad o powierzchni 20 arów nawożony jedynie rozcieńczoną gnojówką i przycinany na koronę prawie naturalną. Składa się on głównie z odpornych jabłoni: Liberty, Champion, Freedom, Delikates, Oliwka żółta oraz w mniejszych ilościach z grusz, śliw, brzoskwiń, moreli, nektaryn i wiśni itd. Ułożono pięcioletni płodozmian, którego celem było zapewnienie optymalnych warunków wzrostu dla roślin oraz ograniczenie występowania chwastów, chorób i szkodników. W 1992 r po raz pierwszy przyznano mu atest Ekolandu, który stał się oficjalnym potwierdzeniem biologicznego sposobu gospodarowania. Priorytetem stała się bioróżnorodność, dlatego w 2000 r założono mini-park w którym rośnie kilkadziesiąt krzewów i drzew: miłorząb japoński, metasekwoja chińska, tulipanowiec, morwa, pigwa, cytryniec, kiwi i wiele innych. Na rabacie ziołowej rośnie parędziesiąt gatunków roślin o właściwościach leczniczych i przyprawowych. Od 2003 r na poletkach doświadczalnych uprawiane są warzywa z banku genów. Są to odmiany, które już nie występują w doborze, a ich uprawa daje im szansę wzrostu i rozmnażania się. W 2004 r do celów rekreacyjnych zostają zakupione 2 Koniki Polskie.

AGROTURYSTYKA

Kulig1.jpgOferta skierowana jest raczej dla gości pragnących aktywnie spędzić czas na gospodarstwie. Mają oni do dyspozycji pokój dwuosobowy z osobną łazienką lub pole pod namiot. Gościom proponujemy pełnowartościowe, ekologiczne wegetariańskie wyżywienie, kurację za pomocą różnych diet, warsztaty zdrowego gotowania, naukę języka niemieckiego, dostęp do rowerów i koni oraz inne atrakcje. Położenie naszego gospodarstwa umożliwia łatwy dostęp znanych miejsc: Góry Beskidu Małego (kilkanaście kilometrów), Wadowice (15 km), Oświęcim (25 km), Kalwaria Zebrzydowska (25 km), Kraków (60).

EDUKACJA

Edukacja1.jpgW 2000 roku zrodził się pomysł organizowania na gospodarstwie warsztatów edukacyjnych dla dzieci i młodzieży. Zbudowano gliniany piec chlebowy, w którym można upiec kilkanaście bochenków razowego chleba wyrabianego na drożdżach. Cały proces trwa około 6 godzin, a pomiędzy etapami powstawania chleba uczestnicy zapoznają się z gospodarstwem (zwierzęta, maszyny, uprawy). Przygotowana jest również specjalna ścieżka dydaktyczna, na której można samemu zobaczyć, dotknąć i powąchać kilkadziesiąt gatunków różnych ziół, krzewów i drzew. Gdy uczestnicy zgłodnieją to następuje wspólne przygotowywanie posiłku z produktów pochodzących z gospodarstwa, zaparzenie herbaty ze świeżych ziół. W czasie pobytu można też pojeździć na koniku lub miło spędzić czas przy ognisku. Efektem końcowym są świeżo upieczone chleby (około 12 sztuk), które uczestnicy zabierają ze sobą. Walorem tych zajęć jest to, że dzieci własnoręcznie wykonują wszystkie prace i praktycznie przechodzą program "od ziarenka do bochenka". Innymi tematami warsztatów w zależności od sezonu mogą być:

    * wytłaczanie soku z jabłek
    * kiszenie kapusty
    * przetwarzanie owoców i warzyw


Zajęcia mogą być też prowadzone w języku niemieckim, dzięki czemu uczestniczyli w nich już nie tylko Polacy ale też Niemcy i Szwedzi.

Adres:
Gospodarstwo ekologiczne
"Brzozowy Gaj"
34-122 Wieprz 1071
Biała Droga
Tel.(033) 872 96 22
Kom. 0 502 523 692