Wieprz, strona glowna Gminy Gmina Wieprz - galeria Forum Gminy Wieprz Praca w UG Znajdz na stronie Dane adresowe Urzedu Gminy Wieprz GCI Wieprz BIP UG Wieprz
 


       Wyszukiwarka
       Mapa Gminy
 

       Przydatne informacje

nieruch_sprzedaz.jpg
zkirg_ban.gif

smieci_logo.jpg
 

       Strony zwiazane z Gmina


baner_bip_new.jpg
baner_zlobek1.jpg
baner_cybernetyczna.jpg
baner_ug_sprawny.jpg
proj_org_pozalek.jpg
ePUAP.gif
baner_orlik_2012.jpg
baner06.gif
ban_strategia.gif
baner_pogoda.jpg
kis_baner.jpg
wiesci_baner.jpg
newsletter.jpg
lgr_baner.jpg
baner_informacje_eu.gif
baner04.gif
baner_spartak.jpg
baner_osp_wieprz.jpg
baner_nidek.png
baner_gops.gifStrony partnerskie:

radio_andr_banner.jpg
baner_swinia.gif
kkp_banner.jpg
 

Szlaki rowerowe

Na terenie Gminy znajduje się około 44km szlaków rowerowych
szlaki_1.jpgNiektóre nitki sieci połączeń rowerowych objęły gminę, przecinając ją w różnych kierunkach. Prowadzone są one w taki sposób, aby wykorzystać naturalne ukształtowanie terenu dla umożliwienia przeżycia jak największych wrażeń w podziwianym krajobrazie. Niezwykle malowniczy obraz ukazuje się naszym oczom, kiedy jadąc szlakiem czerwonym Białą Drogą z Nidku skręcamy prostopadle w stronę Wieprzówki na Beskidzkie szczyty. Jeszcze rozleglejsza panorama rozciąga się z czarnego szlaku, kiedy mijając cmentarz w Wieprzu skręcamy na Mały Dział, jadąc dalej z Łysej Góry, oglądamy rozległą już bardziej płaska panoramę Pogórza Śląskiego.
W Nidku czerwony szlak łączy się z żółtym, który wprowadza rowerzystów w stronę Głębowic. Godny uwagi jest specyficzny, prowadzony z przysiółka Brzosty w Gierałtowicach, poprzez kompleksy stawów w Gierałtowicach i Przybradza szlak niebieski, od którego koło stawów w Frydrychowicach odchodzi w stronę Choczni, mijając Wielki Dwór, szlak czarny.
szlaki_2.jpgWreszcie ostatni, godny uwagi ze względu na rzadką możliwość oglądnięcia z naszej gminy Tatr Bielskich i Babiej Góry – szlak zielony, prowadzony malowniczymi wzniesieniami Przybradza i Frydrychowic. W jakim celu i dla kogo prowadzone są szlaki rowerowe? Podobnie jak turystyczne szlaki piesze wyznaczają najbardziej atrakcyjne miejsca do zwiedzania, a ponieważ wybór ich jest dosyć duży, dają możliwość, ze względu na nasze zainteresowanie lub możliwości kondycyjne wybrać te miejsca, które nam najbardziej odpowiadają. W odróżnieniu od jazdy samochodem, szusowanie na rowerze pozwala w pełni chłonąć wszystkimi zmysłami dobra natury, usłyszeć niezakłócony warkotem silnika śpiew ptaków, plusk ryby w stawie czy rechot żab pośród mokradeł. Niekoniecznie do zawładnięcia tym wszystkim potrzebny jest wytyczony szlak rowerowy. Każda ścieżka czy dróżka plus chwila naszej chęci i oderwania się od coraz bardziej władczych mediów pozwala zapomnieć o nieraz bardzo uciążliwej rzeczywistości, pozwala doładować nadwyrężone akumulatory oraz naprawdę bardzo małym kosztem podreperować nasz układ krążenia, rozruszać wszystkie stawy, przewentylować płuca. Mimo tylu zalet i przyjemności z jazdy na rowerze ciągle nie ma jeszcze równych proporcji między znikającymi ze sklepów rowerami, a liczbą na ulicach czy ścieżkach rowerowych. Pocieszeniem jest to, że wszystko jeszcze przed nami i naprawdę – rowerowi jest obojętne czy jedzie na nim przedszkolach czy osoba w podeszłym wieku – w każdej chwili i o każdej porze jest on gotów służyć człowiekowi uczestnicząc w ”symbiozie”, gdzie bierze od nas siłę mięśni, a w zamian uzdrawia nasz cały organizm od stóp do głów.

Fragment artykułu P. Ryszarda Frasia
Wieści Gminne nr 15