Wieprz, strona glowna Gminy Gmina Wieprz - galeria Forum Gminy Wieprz Praca w UG Znajdz na stronie Dane adresowe Urzedu Gminy Wieprz GCI Wieprz BIP UG Wieprz
 


       Wyszukiwarka
       Mapa Gminy
 

       Przydatne informacje

nieruch_sprzedaz.jpg
zkirg_ban.gif

smieci_logo.jpg
 

       Strony zwiazane z Gmina


baner_bip_new.jpg
baner_zlobek1.jpg
baner_cybernetyczna.jpg
baner_ug_sprawny.jpg
proj_org_pozalek.jpg
ePUAP.gif
baner_orlik_2012.jpg
baner06.gif
ban_strategia.gif
baner_pogoda.jpg
kis_baner.jpg
wiesci_baner.jpg
newsletter.jpg
lgr_baner.jpg
baner_informacje_eu.gif
baner04.gif
baner_spartak.jpg
baner_osp_wieprz.jpg
baner_nidek.png
baner_gops.gifStrony partnerskie:

radio_andr_banner.jpg
baner_swinia.gif
kkp_banner.jpg
 

Zabytkowy Kościół w Nidku

Kościół Parafialny p.w. ŚŚ. Szymona i Judy Tadeusza w Nidku powstały w 1539 roku. Orientowany, drewniany o konstrukcji zrębowej. Ściany częściowo podbite od zewnątrz gontami. Wieżyczka na sygnaturkę kształtu barokowego. Wpisany do rejestru zabytków w 1987 roku.

kosciol _nidek.jpgWedług kroniki parafialnej opierającej się na przekazach mieszkańców, prezbiterium z nawą pochodzą podobno z pierwszej połowy 14 wieku. Kronika wspomina również, że akt erekcji parafii i budowy kościoła ma być umieszczony w blaszanej kopułce pod krzyżem dzwonnicy.
Wiadomości parafialne z duszpasterstwa sięgające 1728 roku podają, że w 1737 roku zanotowano fakt okradzenia kościoła w nocy z 27 na 28 maja. Proboszczem był wówczas Ks. Antonii Masłowski. Złodziej, który do kościoła wkradł się przez okno, wyważył drzwiczki tabernakulum, ukradł srebrną puszkę z nakrywką, wyłamał drzwi do zakrystii, ukradł metalową, złoconą monstrancję, ponad 30 świec woskowych, obrusy z ołtarza. Kolejną wzmianką na ten temat jest zapis, iż „Dochodzenia żandarmiji polskiej nie dały skutku; po dłuższym czasie złodziej się wydał, przyłapany w Oświęcimiu, spalił się; dosięgła go kara Boska”.

Los kościółka to przede wszystkim sprawa jego lepszego lub gorszego stanu technicznego, która wielokrotnie przetacza się w krótkich notatkach. Możemy się z nich dowiedzieć, że w okresie zaborów jego stan został mocno zaniedbany, co doprowadziło nawet do lekkiego przechylenia. Potem przez okres wielu lat małymi etapami był remontowany.

Los kościółka powiązany jest także nierozerwalnie z losami parafii oraz kraju. Świadczy o tym znana już zapewne tylko starszym mieszkańcom historia, która wydarzyła się podczas II Wojny Światowej, a dokładnie podczas walk w dniu 27 stycznia 1945 roku. Otóż w rejonie kościoła, cmentarza i Górnego Nidku w kierunku Berna zagorzała walka pomiędzy rozpaczliwie broniącymi się Niemcami, a Armią Radziecką. Zginęły w ich wyniku 4 osoby. Granatami zburzony został dom dworski dla służby tzw. „hotel” położony obok cmentarza. Wielką szkodę poniósł kościół trafiony 2 granatami. Ucierpiał ołtarz „wielki” w dużej części zniszczony. Ucierpiały także figury świętych, Stacje Męki Pańskiej oraz kolumna podtrzymująca chór z organami.