Wieprz, strona glowna Gminy Gmina Wieprz - galeria Forum Gminy Wieprz Praca w UG Znajdz na stronie Dane adresowe Urzedu Gminy Wieprz GCI Wieprz BIP UG Wieprz
 


       Wyszukiwarka
       Mapa Gminy
 

       Przydatne informacje

nieruch_sprzedaz.jpg
zkirg_ban.gif

smieci_logo.jpg
 

       Strony zwiazane z Gmina


baner_bip_new.jpg
baner_zlobek1.jpg
baner_cybernetyczna.jpg
baner_ug_sprawny.jpg
proj_org_pozalek.jpg
ePUAP.gif
baner_orlik_2012.jpg
baner06.gif
ban_strategia.gif
baner_pogoda.jpg
kis_baner.jpg
wiesci_baner.jpg
newsletter.jpg
lgr_baner.jpg
baner_informacje_eu.gif
baner04.gif
baner_spartak.jpg
baner_osp_wieprz.jpg
baner_nidek.png
baner_gops.gifStrony partnerskie:

radio_andr_banner.jpg
baner_swinia.gif
kkp_banner.jpg
 

Herb i pieczęć

herb.gifHerb stanowi tarcza typu hiszpańskiego. W polu czerwonym miecz o głowni złotej i klindze srebrnej między dwoma trójliśćmi koniczyny z łodygami do środka srebrnymi, nad nimi (w głowie tarczy) otwarta korona złota. Liście wywodzą się ze znaku napieczętnego wsi Wieprz (trzy trójliścia koniczyny i dwa kwiaty) używanego VI XIX wieku i I ćwierci XX wieku.

Wieś Wieprz jest największą z 6 sołectw wchodzących w skład, gminy i jednocześnie jej siedzibą. Do 1792 roku w herbie księstwa zatorskiego, później starostwa, powiatu i ziemi występował orzeł srebrny w polu z literą "Z" złotą na piersiach na błękitnym polu tarczy herbowej. Ziemia Zatorska do 1772 roku zachowała pewne atrybuty odrębności prawno-ustrojowej. W odróżnieniu od innych starostw i powiatów używała wspomnianego herbu i chorągwi. Z nadania w 1792 r. cesarza Austrii Franciszka II Habsburga, Zator i Zatorszczyzna używała nowego herbu: w polu czerwonym orzeł srebrny ze złotą koroną i tarczą sercową na piersiach z herbem Zatora w postaci trzech mieczy w słup ostrzami do siebie. Złota korona i mlecz występują w znakach napieczętnych innych sołectw gminy (Frydrychowice i Nidek). Występujące w herbie barwy symbolizują: czerwień to kolor królewski, srebrny symbolizuje wolność i niewinność, a złoty dostojeństwo, ciepło światła i bogactwa tych ziem. Występujące w herbie barwy są tożsame z barwami Ziemi Krakowskiej do 1795 roku i obecnego województwa małopolskiego oraz powiatu wadowickiego.

pieczec.gifPieczęć Gminy Wieprz stanowi koło o średnicy 30-35 mm. W otoku napis "GMINA WIEPRZ", podstawa wyrazu WIEPRZ skierowana na zewnątrz pieczęci. Między napisem "GMINA" a "WIEPRZ" po jednym trójliściu koniczyny łodygami do środka pieczęci. W środku pieczęci godło z herbu gminy.Herby sołectw:

Herb sołectwa Frydrychowice:
herb_f-ce.gif

Herb sołectwa Gierałtowice:
herb_gieraltowice.gif

Herb sołectwa Gierałtowiczki:
herb_gieraltowiczki.gif

Herb sołectwa Nidek:
herb_nidek.gif

Herb sołectwa Przybradz:
herb_przybradz.gif

Herb sołectwa Wieprz:
herb_wieprz.gif