Wyróżnienie dla Gminy Wieprz w rankingu samorządów 2015
Po raz kolejny redakcja "Rzeczpospolitej" przygotowała ranking Najlepszych Samorządów. Jest to ogólnopolskie zestawienie gmin, które uzyskują najlepsze wyniki. W rankingu samorządy ocenione zostały w trzech kategoriach: miast na prawach powiatu, gmin miejskich i wiejsko-miejskich oraz gmin wiejskich.
Gmina Wieprz nagrodzona została w kategorii „Innowacyjnych gmin wiejskich” zajmując ex aequo pierwsze miejsce z gminą Kłodawa z województwa lubuskiego. W ogólnym zestawieniu gmin wiejskich gmina Wieprz uplasowała się na 79 miejscu, odnotowując awans o 10 pozycji w porównaniu do zeszłego roku.
79 pozycję w rankingu pozycje zapewniło gminie kilka czynników: duże środki przeznaczane na współprace z organizacjami pozarządowymi, posiadanie Miejscowego Planu Zagospodarowania Przestrzennego, którym pokryty jest obszar całej gminy. Docenione zostały także formy przeciwdziałania bezrobociu jakie wprowadzono w gminie w latach 2012-2014, w tym utworzenie i wsparcie funkcjonowania Centrum Integracji Społecznej, funkcjonowanie Klubu Integracji Społecznej, organizacja szkoleń z zakresu pozyskiwania środków z Unii Europejskiej na rozpoczęcie działalności gospodarczej i tworzenie nowych miejsc pracy czy też realizacja projektów edukacyjnych współfinansowanych ze środków Unii Europejskich.
W rankingu zbadano także jakiej wartości umowy o unijne dofinansowanie zawarły gminy w 2014 r. W samym 2014 r. gmina Wieprz podpisała umowy na dofinansowanie 6 projektów na kwotę 4,21 mln zł.
Pierwsze miejsce w kategorii „Innowacyjnych gmin wiejskich” to wypadkowa liczby spraw załatwianych przez Internet, dobrej dostępności do Internetu na terenie gminy, dużej liczbystanowisk komputerowych w jakie wyposażone są pracownie informatyczne w szkołach oraz m.in. realizacji projektu „Cybernetyczna wieś – przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu na terenie gminy Wieprz” w ramach którego instytucje publiczne oraz indywidualne gospodarstwa domowe wyposażono w sprzęt komputerowy z bezpłatnym dostępem do Internetu.
Docenione zostało także wdrożenie aplikacji mobilnej na smartfony przy pomocy której mieszkańcy powiadamiani są o najważniejszych wydarzeniach i ostrzeżeniach meteorologicznych oraz udostępnienie serwisu, w którym mieszkańcy lub potencjalni inwestorzy mogą zweryfikować przeznaczenie działki w Miejscowym Planie Zagospodarowania Przestrzennego.