Nagroda dla Gminy Wieprz

30 tys. zł  nagrody w kategorii ekoprzedsięwzięcie z zakresu ochrony powietrza oraz inwestycji przyczyniających się do oszczędności energii dla Gminy Wieprz w konkursie „ekoLIDERZY województwa małopolskiego 2016”

Nagrodę 30 tys. zł oraz statuetkę ekoLIDERA  z rąk Pani Małgorzaty Mrugały -prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Pana  Pawła Ciećko - Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska  odebrała Wójt Gminy Wieprz Pani Małgorzata Chrapek w dniu 7.06.2016 r.na uroczystej gali w Krakowie. 

 

Konkurs ekoLIDERZYmiał zasięg wojewódzki i skierowany był do jednostek samorządu terytorialnego, szkół i przedszkoli, organizacji pozarządowych  oraz innych beneficjentów, którzy otrzymali dofinansowanie na realizacjęzadań z zakresu ochrony środowiska  na terenie województwa małopolskiego w 2015 r. Kapituła Konkursu wyróżniała gminy przyznając 3 nagrody w Kategorii: ekoGMINA, a także powiaty, szkoły i przedszkola. Osobna kategoria konkursowa poświęcona została zagadnieniom poszczególnych ekoPRZEDSIĘWZIĘĆ:

 

a) z zakresu ochrony powietrza oraz inwestycji przyczyniających się  do oszczędności energii

b) z zakresu ochrony wód i gospodarki wodno-ściekowej

c) z zakresu ochrony powierzchni ziemi i gospodarki odpadami

d) z zakresu ochrony przyrody

e) z zakresu edukacji ekologicznej

f) z zakresu eko-innowacyjności

 

 

Tytuł ekoLIDERA w kategorii ekoprzedsięwzięcia przypadł dla gminy głównie z uwagi na zrealizowanie kilku inwestycji infrastrukturalnych, które przyczyniły się do poprawy czystości powietrza na terenie gminy.

Jedną z najważniejszych inwestycji była wymiana nieekologicznych kotłów węglowych, na nowe kotły gazowe oraz nowoczesne kotły węglowe.W 2015 r. kompleksowej modernizacji poddano również budynek remizy OSP w Wieprzu. Dzięki pozyskanym funduszom docieplono765 m2 ścian oraz wymieniono drzwi. Budynek, który dotąd generował znaczne koszty utrzymania za sprawą inwestycji, stał się obiektem bardziej przyjaznym dla środowiska. Zmniejszenie emisji pyłów do atmosfery, mniejsze koszty środowiskowe jakie niosą spaliny samochodów, to efekt położenia nakładki asfaltowej na ważnym odcinku drogi gminnej łączącym drogę wojewódzką W781 z drogą powiatową K 1743.

Działania zrealizowane w 2015 kontynuowane będą w latach następnych. W 2015 r. przeprowadzono zbiórkę ankiet od mieszkańców zainteresowanych likwidacją starego kotła węglowego. W ślad za tym złożono wniosek do programu KAWKA finansowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska w Warszawie na wymianę 60 szt. kotłów oraz do Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Krakowie na wymianę kolejnych 100 kotłów.

W ramach jednego z programów finansowych przez Unię Europejską złożono wniosek o dofinansowanie zadania inwestycyjnego pn. „Głęboka termomodernizacja budynków Żłobka we Frydrychowicach oraz Szkoły nr 2 w Wieprzu wraz z salą gimnastyczną”.

 

WójtMałgorzata Chrapek odbierając nagrodę podkreśliła, że zły stan powietrza na terenie gminy to wynik z jednej strony  zatrzymywania się mas powietrza i zanieczyszczeńw obrębie Beskidu Małego, napływ zanieczyszczeń z obszaru uprzemysłowionego powiatu oświęcimskiego, a przede wszystkim efekt niskiej sprawności starych kotłów węglowych, spalania w gospodarstwach domowych węgla i produktów węglopodobnych o złej jakości.

 

Otrzymana nagroda przeznaczona zostanie na demontaż wyrobów zawierających azbest z budynków mieszkalnych na terenie Gminy Wieprz.