Dożynki Diecezjalno – Gminne Wieprz 2013 - relacja i fotogaleria
Tegoroczne uroczystości dożynkowe, które przybrały na szczególnym znaczeniu z uwagi na ich diecezjalny charakter, zorganizowane zostały w dniu 25.08.2013 r. na terenie kompleksu sportowego w Wieprzu.
Niecodzienny charakter dożynek spowodował, że w ich organizacje włączyło się wiele organizacji, przedsiębiorców oraz mieszkańców. Przygotowania do przeprowadzenia imprezy na którą zaproszeni zostali goście z Diecezji Bielsko – Żywieckiej trwały wiele miesięcy. Dożynki zorganizowane zostały pod patronatem Biskupa Diecezji Bielsko – Żywieckiej oraz Wójta Gminy Wieprz. Organizatorami odpowiedzialnymi za ich przygotowanie byli Gminny Ośrodek Kultury w Wieprzu, Urząd Gminy w Wieprzu, Koło Gospodyń Wiejskich w Wieprzu, Ochotnicza Straż Pożarna w Wieprzu, Rada Sołecka oraz Ludowy Klub Sportowy „Orzeł” Wieprz. Tradycyjnie w trakcie obchodów Święta Plonów nie mogło zabraknąć gospodarzy dożynek, którymi w tym roku zostali wybrani P. Agata Stuglik oraz P. Alojzy Serwin prowadzący swoje gospodarstwa rolne na terenie Sołectwa Wieprz. Równie zaszczytną funkcję pełnili P. Barbara Herma oraz P. Mieczysław Żyła – Starostowie Dożynek.
Obchody uroczystości rozpoczęło przejście korowodu dożynkowego przed ołtarz. W korowodzie uczestniczyły m.in. orkiestra, poczty sztandarowe oraz delegacje poszczególnych parafii, które przygotowały wieńce dożynkowe. Uroczysta Msza Święta sprawowana była przez kilkudziesięciu kapłanów pod przewodnictwem Księdza Biskupa. Oprawa Mszy uświetniona została udziałem Kameralnego Chóru Prowincjonalnego oraz Orkiestry Dętej działającej przy OSP w Wieprzu. Po zakończeniu Mszy Świętej w tzw. części wieńcowej wystąpił Chór „Jarzębina”. Staropolskim zwyczajem Biskupowi Diecezji Bielsko – Żywieckiej oraz Wójtowi Gminy wręczono chleb dożynkowy. W Konkursie Wieńcy dożynkowych powołana Komisja dokonała oceny 11 zgłoszonych wieńcy w 3 kategoriach: Tradycje, Najciekawsze kompozycje oraz Wieńce z elementami religijnymi. W kategorii tradycyjnej wybrano wieńce o typowym kształcie korony i wieńca w których użyto zboża, zioła i naturalne kwiaty, oraz nawiązano do dawnych wierzeń ludowych. W tej kategorii I miejsce zajął wieniec przygotowany przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich z Wieprza. W kategorii najciekawsze kompozycje wzięły udział dwa wieńce z których ładniejszy okazał się ten przygotowany przez Stowarzyszenie Gospodyń Wiejskich z Andrychowa. Kategoria Wieńce z elementami religijnymi zdominowana została pracami przygotowanymi przez koła gospodyń z Gierałtowic i Frydrychowic, przy czym pierwsze miejsce przypadło dla gospodyń z Gierałtowic.
Podczas dożynek rozstrzygnięto także kilka innych konkursów. W między – powiatowym Konkursie Zagród Wiejskich „Estetycznie zagospodarowana zagroda wiejska – promocja gminy i powiatu” z terenu gminy w Kategorii „Gospodarstwa towarowe” 2 miejsce zdobył P. Stanisław Krupnik z Wieprza. Miejsce 3 ex aequo zajęli Panowie Jarosław Włoch oraz Roman Żydek – obaj z Przybradza.
W dalszej części uroczystości wystąpiła Orkiestra Dęta z Nidku oraz nowopowstała Orkiestra Dęta z Frydrychowic, a także miejscowe chóry: Chór STORCZYK z Gierałtowic, Chór PRZYJACIÓŁKI z Przybradza, Chór MAGNOLIA z Nidku oraz Chór FRYDRYCHOWICE. Młodzi artyści zrzeszeni w zespołach tanecznych zaprezentowali swoje umiejętności i oryginalne stroje. Wśród zespołów wystąpili: PROJEKT z WDK Przybradz, ISKRA z WDK Gierałtowice, TĘCZA z WDK Frydrychowice, FLEX z WDK z Nidku, BINGO z WDK w Przybradzu, MROK z WDK Frydrychowice, FRUGO z WDK Nidek, RYTM z WDK Gierałtowice oraz FORMAT z GOK w Wieprzu. Na zakończenie imprezy odbył się koncert zespołu FOLK KAPELA WUJKA IDZIEGO oraz występ KABARETU KOŃ POLSKI.
Staraniem Gospodarza Dożynek, rolników oraz Firmy URSON przygotowana została wystawa sprzętu rolniczego, który w ostatnim czasie głównie ze środków UE zakupiony został przez rolników. Podczas dożynek nie mogło zabraknąć lokalnych specjałów przygotowanych przez Panie z Koła Gospodyń Wiejskich, Spółdzielnie Mleczarską z Wieprza, Firmę P. Adama i Krystyny Bąk oraz MSH WIZAN. Swoje stoiska przygotowali także pracownicy Małopolskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego, Małopolskiej Izby Rolniczej, Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, Spółdzielni Produkcji i Usług ZGODA Wieprz, P. Andrzej Banat z Gierałtowic - pasieka.